Fenerbahçe–Sturm Graz: %35 Topla 5.15 xG Üreten Rakip
Sturm Graz, Hearts karşısında topu rakibine bıraktı ama iki maçta 5.15 xG ve 29 ceza sahası içi şut üretti. Fenerbahçe eşleşmesinin kritik noktaları.

Fenerbahçe’nin Karşısında Alışılmış Bir Rakip Yok
Fenerbahçe, Górnik Zabrze’yi geçerek UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu’na yükseldi. Şimdi karşısında, bir önceki turda Hearts’ı toplam 6-0’la eleyen Sturm Graz var.
Skor ilk bakışta Avusturya temsilcisinin rakibini tamamen domine ettiği izlenimini veriyor. Verilerin anlattığı hikâye ise biraz daha farklı ve Fenerbahçe açısından daha önemli.
Sturm Graz, Hearts’a karşı oynadığı iki maçta topa yalnızca yüzde 33 ve yüzde 36 oranlarında sahip oldu. Buna rağmen toplam 5.15 xG, 37 şut, 29 ceza sahası içi şut ve 9 net pozisyon üretti.
Yani Fenerbahçe’nin karşısındaki takım, oyunu kontrol etmek için topa hükmetmeye ihtiyaç duymuyor.
Asıl soru şu:
Fenerbahçe topa sahip olduğunda gerçekten maçı mı kontrol edecek, yoksa Sturm Graz tam da istediği oyunu mu oynayacak?
Önceki Turun Rakamları Ne Söylüyor?
İki takımın bir önceki turdaki iki maçını topladığımızda ortaya belirgin şekilde farklı iki profil çıkıyor.

Fenerbahçe, Górnik karşısında iki maçta rakibine yalnızca 0.74 xG verirken Sturm Graz, Hearts’a 2.53 xG verdi. Buna karşılık Sturm’un hücum üretimi hem toplam xG hem de ceza sahası içi şut açısından daha yüksekti.
Bu rakamları doğrudan “Sturm daha iyi” veya “Fenerbahçe daha iyi” şeklinde okumak doğru olmaz; rakipler aynı değil. Fakat oyun karakterleri konusunda oldukça güçlü ipuçları veriyorlar.
Fenerbahçe daha fazla pas ve daha uzun yerleşik hücumlar üzerinden üretirken Sturm Graz daha az topla, daha az pasla ve çok daha hızlı biçimde ceza sahasına ulaşmayı başardı.
Sturm Graz’ı Sadece “Kontra Atak Takımı” Diye Tanımlamak Hatalı
Sturm Graz’ın yüzde 35 civarında topla oynaması ilk bakışta klasik bir geçiş takımı görüntüsü oluşturabilir.
Ancak xG kaynakları bunun tam olarak doğru olmadığını gösteriyor.
Hearts eşleşmesinde Sturm’un 5.15 toplam xG’sinin 3.20’si açık oyundan, 1.69’u duran toplardan, yalnızca 0.25’i top kazanımından sonraki hızlı geçişlerden geldi.
Dolayısıyla Sturm’un tehdidini yalnızca “topu kapıp hızlı hücuma çıkıyorlar” şeklinde okumak eksik kalır.
Avusturya ekibi topa az sahip olsa da rakip yarı alana geçtiğinde hücumu bitirebiliyor. Uzun pas sekanslarına ihtiyaç duymadan ceza sahasına oyuncu sokuyor, ikinci topları kullanıyor ve saldırılarını şutla sonuçlandırıyor.
Hearts karşısında iki maç boyunca toplam yalnızca 492 pas yapmasına rağmen 37 şuta ulaşması bu dikey oyunun en net göstergelerinden biri.
4-4-2 ve Değişmeyen Bir Omurga
Sturm Graz, Hearts karşısındaki iki maça da 4-4-2 ile başladı.
Daha önemlisi, iki maçın ilk 11’i de değişmedi.
Kalede Daniil Khudyakov; savunmada Jürgen Heil, Albert Vallci, Jeyland Mitchell ve Emran Soglo; orta sahada Simon Seidl, Jon Gorenc Stankovic, Luca Weinhandl ve Jacob Hödl; ileride ise Szymon Wlodarczyk ile Seedy Jatta görev yaptı.
Bu süreklilik, Fenerbahçe’nin karşısına ne çıkacağı konusunda önemli bir fikir veriyor.
Sturm’un iki forvetli yapısı, rakip stoperlerin sürekli olarak bir oyuncuyu bırakıp orta sahaya çıkmasını zorlaştırıyor. Bunun arkasındaki orta saha hattı ise ikinci toplara ve boşalan alanlara agresif biçimde girebiliyor.
Hearts eşleşmesindeki gollerin dağılımı da tam olarak bunu gösteriyor.
Altı Golü Altı Farklı Oyuncu Attı
Sturm Graz’ın Hearts’a attığı altı golün tamamı farklı oyunculardan geldi.
Graz’daki 4-0’lık maçta Stankovic, Mitchell, Weinhandl ve Heil; Edinburgh’daki 2-0’lık rövanşta ise Seidl ve Soglo fileleri buldu.
Daha ilginç olan nokta ise iki santrforun hiçbir golü atmaması.
Jatta ve Wlodarczyk iki maçta birlikte yaklaşık 1.74 xG ürettiler ancak gol bulamadılar. Buna rağmen Sturm altı kez skor yaptı.
Bu, Fenerbahçe savunmasının yalnızca iki santrfora odaklanamayacağı anlamına geliyor.
Sturm’un orta saha oyuncuları, bekleri ve stoperleri ceza sahasına girebiliyor. Özellikle duran toplarda ikinci hat koşuları ve savunmacıların hedef haline gelmesi ciddi bir tehdit.
İlk Büyük Alarm: Duran Toplar
Fenerbahçe–Sturm Graz eşleşmesinin en önemli başlıklarından biri duran toplar olabilir.
Sturm Graz, Hearts’a karşı ilk maçta ürettiği 2.77 xG’nin 1.39’unu duran toplardan elde etti. Aynı karşılaşmada stoper Jeyland Mitchell 0.84 xG üretirken Stankovic de kafa golüyle skoru açtı.
İki maç toplamında Sturm’un duran top xG’si 1.69.
Fakat bu alanda Fenerbahçe’nin de çok güçlü bir karşılığı var.
Górnik eşleşmesinde sarı-lacivertliler toplam 1.98 duran top xG üretti. İstanbul’daki maçta 0.73, Polonya’daki karşılaşmada ise 1.25 xG duran toplardan geldi.
Bu nedenle duran toplar yalnızca Fenerbahçe için savunulması gereken bir tehdit değil, Sturm savunmasına karşı kullanılabilecek önemli bir silah da olabilir.
Hearts iki maçta Sturm’a toplam 0.76 duran top xG üretebildi. Fenerbahçe’nin Górnik karşısındaki 1.98’lik üretimi düşünüldüğünde, bu alan eşleşmenin en dikkat çekici taktik çarpışmalarından biri haline geliyor.
Sturm’un 6-0’lık Skoru Savunmasını Olduğundan Daha Kusursuz Gösteriyor
Sturm Graz önceki turda gol yemedi.
Ancak “iki maçta sıfır gol” ile “iki maçta rakibe hiçbir şey vermedi” aynı şey değil.
Hearts, Sturm karşısında iki maçta toplam 34 şut ve 2.53 xG üretti. Graz’daki ilk karşılaşmada Hearts’ın 19 şutu ve 1.43 xG’si vardı. Rövanşta ise 15 şuttan 1.10 xG çıktı.
Kaleci Daniil Khudyakov bu iki karşılaşmada toplam 9 kurtarış yaptı; bunların 6’sı ilk maçta geldi.
Dolayısıyla Sturm’un 6-0’lık toplam skoru hücum performansının gücünü doğru biçimde yansıtırken, savunmadaki kontrol konusunda biraz yanıltıcı olabilir.
Hearts pozisyonlara girdi. Fakat bitiremedi.
Bu detay Fenerbahçe açısından önemli.
Çünkü Sturm’un savunması aşılmaz değil.
Fenerbahçe Savunmada Daha Az Pozisyon Verdi
Fenerbahçe’nin Górnik eşleşmesindeki savunma rakamları bu noktada Sturm’dan ayrılıyor.
İstanbul’da Górnik’e yalnızca 0.09 xG veren sarı-lacivertliler, rövanşta 0.65 xG’ye izin verdi. İki maçın toplamı 0.74 xGA.
Sturm’un Hearts karşısındaki 2.53 xGA’sıyla kıyaslandığında ciddi bir fark var.
Ancak Fenerbahçe’nin Polonya’daki performansı başka bir uyarı içeriyor.
Górnik rövanşta 15 şuta kadar çıktı ve özellikle ilk yarının son bölümü ile maçın belirli periyotlarında baskı kurdu. Mert Günok’un 5 kurtarış yapması gerekti.
Sturm, Górnik’e kıyasla ceza sahasına çok daha fazla ve daha kaliteli şut taşıyan bir takım görüntüsü verdiği için Fenerbahçe’nin Polonya’daki kontrol kayıplarını tekrarlaması daha ağır sonuçlara yol açabilir.
Fenerbahçe 4.40 xG’den Yalnızca İki Gol Çıkardı
Fenerbahçe’nin önceki turdaki en belirgin problemi pozisyon üretmek değil, onları gole çevirmekti.
Sarı-lacivertliler iki Górnik maçında toplam 4.40 xG üretti ancak yalnızca iki gol buldu.
İki golü de Talisca attı.
İstanbul’da Fenerbahçe 1.60 xG üretip maçı 1-0 kazanırken, Polonya’da 2.80 xG’ye rağmen skor 1-1’de kaldı.
Sturm ise 5.15 xG’den 6 gol çıkardı.
Bu fark yalnızca bitiricilik açısından değil, eşleşmenin doğası açısından da kritik.
Sturm az sayıda yüksek tempolu hücum bölümünden skor çıkarabilirken Fenerbahçe’nin uzun süre topa sahip olduğu bir maçta fırsatlarını kaçırması, rakibin istediği senaryonun oluşmasına neden olabilir.
Topa Sahip Olmak Sturm’a Karşı Bir Üstünlük Göstergesi Olmayabilir
Fenerbahçe, Górnik ile İstanbul’da oynadığı ilk maçta yüzde 79 topa sahip oldu. 765 pas yaptı, rakibini 0.09 xG’de tuttu ve oyunu büyük ölçüde kontrol etti.
Rövanşta topa sahip olma yüzde 52’ye düştü ancak Fenerbahçe yine 2.80 xG üretmeyi başardı.
Sturm karşısında ise topa sahip olma oranının yüksek çıkması neredeyse beklenen senaryo.
Hearts Graz’da yüzde 67, Edinburgh’da yüzde 64 topla oynadı.
Sonuç: 0-4 ve 0-2.
Bu yüzden Fenerbahçe açısından doğru ölçü topa sahip olma yüzdesi değil.
Asıl ölçü, bu sahipliği ceza sahası içi şuta ve net pozisyona dönüştürebilmek olacak.
Sturm tam da rakibin pas yapmasına izin verip ceza sahasının diğer ucunda daha tehlikeli olabilen bir takım.
Hearts’ın 47 Ortası Sonuç Vermedi
Sturm’un savunma şekli Fenerbahçe’nin kanat kullanımını da önemli hale getiriyor.
Hearts iki karşılaşmada toplam 47 orta yaptı: Graz’da 24, Edinburgh’da 23. Sturm ise bu iki maçta toplam 91 uzaklaştırma gerçekleştirdi.
Bu rakam önemli.
Sturm rakibini kanada yönlendirmekten veya ceza sahasına orta yapılmasına izin vermekten büyük ölçüde rahatsız olmadı. Savunma hattı ceza sahasındaki topları sürekli temizledi.
Fenerbahçe de Górnik eşleşmesinde toplam 38 orta yaptı. Ancak Sturm karşısında sürekli yüksek orta denemek, doğrudan Avusturya ekibinin rahat ettiği savunma biçimine hizmet edebilir.
Bu nedenle Fenerbahçe için çizgiye inip rastgele orta yapmaktan çok, ceza sahasına yerden girişler, geri paslar ve savunmanın önündeki ikinci topları kontrol etmek daha değerli olabilir.
Sturm’un Tehlikesi Ceza Sahasında Başlıyor
İki takımın önceki tur verilerindeki en çarpıcı farklardan biri ceza sahası içi şutlarda.
Fenerbahçe Górnik karşısında iki maçta 15 ceza sahası içi şut üretirken Sturm Graz, Hearts karşısında 29 kez ceza sahası içerisinden şut çekti.
Bu, Sturm’un şut hacminden daha önemli bir veri.
Avusturya ekibi topu kaleden uzakta dolaştırmıyor; hücumlarını kaleye yakın bölgelerde bitiriyor.
Graz’daki ilk karşılaşmada 20 şutunun 16’sı, Edinburgh’daki 17 şutunun 13’ü ceza sahası içerisinden geldi.
Fenerbahçe’nin özellikle iki stoper ile önlerindeki orta saha oyuncuları arasındaki alanı koruması bu nedenle kritik olacak.
Santrforlar Gol Atmadı Ama Fenerbahçe Onları Görmezden Gelemez
Sturm’un iki forveti Jatta ve Wlodarczyk Hearts karşısında gol atamadı.
Fakat bu iki oyuncu toplam yaklaşık 1.74 xG üretti.
İlk maçta Jatta 0.64, Wlodarczyk 0.36 xG; rövanşta ise sırasıyla 0.39 ve 0.35 xG ürettiler.
İki santrforun ceza sahasındaki varlığı savunmayı merkezde tutarken skor üretimi diğer hatlardan geldi.
Bu, Skriniar ve Aké gibi Fenerbahçe stoperleri açısından zor bir karar mekanizması yaratabilir: Santrforlara sıkı kalındığında ikinci dalgadan gelen Seidl, Stankovic veya bekler için alan açılabilir.
Hearts’ın ödediği bedel tam olarak buydu.
Jeyland Mitchell Duran Toplarda Özel Dikkat İstiyor
Sturm kadrosunda oyuncu bazında en ilginç tehditlerden biri Jeyland Mitchell.
Savunma oyuncusu olmasına rağmen Graz’daki ilk maçta üç şuttan 0.84 xG üretti ve gol attı. Rövanşta da 0.25 xG’lik bir fırsata girdi.
İki maçta bir stoperden 1.09 xG çıkması tesadüfi bir detay olarak görülmemeli.
Fenerbahçe’nin duran top savunmasında yalnızca santrforları değil, Sturm’un arkadan gelen fiziksel oyuncularını da takip etmesi gerekecek.
Fenerbahçe Sturm’u Nerede Zorlayabilir?
Sturm’un gol yemeden geçtiği Hearts eşleşmesinde bile rakibi iki maçta 19 ceza sahası içi şut üretti ve toplam 2.53 xG’ye ulaştı.
Yani Avusturya temsilcisi ceza sahasını tamamen kapatan bir takım değil.
Fenerbahçe’nin Górnik karşısında gösterdiği duran top üretimi burada ciddi bir avantaja dönüşebilir. Sarı-lacivertliler aynı zamanda ikinci maçta 2.80 xG üretirken Talisca, Fred, Skriniar ve İsmail Yüksek gibi farklı oyuncuları yüksek kaliteli pozisyonlara sokmayı başardı.
Özellikle Sturm’un rakiplerine bıraktığı duran top fırsatları ve ceza sahası içi şut sayıları, Fenerbahçe’nin bu eşleşmede pozisyon bulamayacağına dair hiçbir işaret vermiyor.
Sorun pozisyona girmekten çok onları bitirmek olabilir.
Sturm Fenerbahçe’yi Nerede Zorlayabilir?
Sturm açısından en net fırsat, Fenerbahçe’nin top kaybından hemen sonraki yerleşimi ve ceza sahası çevresindeki ikinci toplar.
Burada önemli bir ayrım var: Hearts eşleşmesindeki veriler Sturm’un klasik anlamda yoğun bir “geçiş xG” takımı olmadığını gösteriyor. Ancak düşük topa sahip olma oranına rağmen hücumlarını hızla ceza sahasına taşıyabiliyor.
Fenerbahçe’nin Górnik deplasmanındaki dönemsel kontrol kaybı da bu açıdan alarm veriyor.
Polonya ekibi Sturm kadar yüksek kaliteli hücum üretmemesine rağmen özellikle ilk yarının son bölümünde Fenerbahçe’yi kendi ceza sahasına itti ve Mert Günok’u devreye soktu.
Sturm’a benzer alanların verilmesi halinde sonuç daha ağır olabilir.
Eşleşmenin Kilit Noktası: Kontrolün Tanımı
Fenerbahçe ve Sturm Graz önceki turda birbirinden çok farklı yollarla başarılı oldu.
Fenerbahçe’nin oyunu daha fazla pas, daha yüksek top hakimiyeti ve rakibin hücumunu sınırlama üzerine kuruldu.
Sturm ise topu rakibe bırakıp daha az pasla daha fazla ceza sahası tehdidi oluşturdu.
Fenerbahçe iki maçta 138 son üçlü pasla 4.40 xG üretirken Sturm yalnızca 99 son üçlü pasla 5.15 xG’ye ulaştı.
Bu tek başına bile eşleşmenin temel meselesini anlatıyor:
Fenerbahçe daha fazla oynayabilir; Sturm ise daha az oynayıp daha fazla zarar verebilir.
Verilerin Gösterdiği Tur Senaryosu
Önceki tur verilerine göre Fenerbahçe’nin savunma kontrolü daha güçlü. 180 dakikada yalnızca 0.74 xG vermek ciddi bir rakam.
Sturm’un hücum profili ise daha patlayıcı. 5.15 xG, 29 ceza sahası içi şut, 9 net pozisyon ve altı farklı golcü, Fenerbahçe’nin Górnik karşısında gördüğünden daha çeşitli bir tehdit ortaya koyuyor.
Buna karşılık Sturm’un 6-0’lık skoruna aldanmamak gerekiyor. Hearts 2.53 xG üretti, 34 şut çekti ve Khudyakov’u dokuz kurtarış yapmaya zorladı.
Bu yüzden eşleşmeyi “Fenerbahçe hücum edecek, Sturm savunacak” kadar basit okumak doğru değil.
Turun kaderini üç şey belirleyebilir: Fenerbahçe’nin ürettiği fırsatları gole çevirebilmesi, Sturm’un ceza sahasına yaptığı kalabalık girişlerin kontrol edilmesi ve duran toplardaki iki yönlü mücadele.
Górnik eşleşmesinde Fenerbahçe 4.40 xG’den yalnızca iki gol buldu.
Sturm aynı miktara yakın üretimden altı gol çıkardı.
Şampiyonlar Ligi elemelerinde bu fark, taktik tahtasındaki birçok ayrıntıdan daha belirleyici olabilir.
Fenerbahçe’nin Sturm Graz karşısındaki asıl sınavı topa sahip olmak değil; sahip olduğu topu rakibinden daha değerli kullanmak olacak.


