Fenerbahçe–Lyon Scout Analizi: xG, Baskı ve Duran Toplar Turu Nasıl Şekillendirir?
Fenerbahçe ve Lyon’un sezon başındaki altı maç raporunu analiz ettik. Oyun yapıları, güçlü yönler, kırılma noktaları ve play-off turunun olası senaryoları.

Şampiyonlar Ligi play-off turunda Fenerbahçe ile Olympique Lyonnais karşı karşıya gelecek. Bu eşleşmeyi değerlendirirken geçmiş sezon verileri yerine iki takımın 2026/27 sezonunda şimdiye kadar oynadığı Avrupa maçlarını merkeze aldık.
Fenerbahçe’nin elimizde dört, Lyon’un ise iki maçlık örneklemi bulunuyor. Bu nedenle aşağıdaki değerlendirme doğrudan bir güç sıralaması değil; iki takımın oyun karakterini, pozisyon üretme biçimini, savunma davranışını ve birbirlerine karşı oluşabilecek taktik eşleşmeleri anlamaya yönelik bir scout çalışması.
Veri setinde Fenerbahçe’nin Górnik Zabrze ve Sturm Graz’a karşı oynadığı dört maç, Lyon’un ise Sparta Praha’ya karşı oynadığı iki maç bulunuyor.
İlk tablo: Fenerbahçe daha istikrarlı, Lyon’un tavanı yüksek
Fenerbahçe dört Avrupa maçında 5 gol atıp yalnızca 1 gol yedi. Bu süreçte toplam 7.85 xG üretirken rakiplerine 2.26 xG verdi. Yani maç başına yaklaşık 1.96 xG üretip 0.57 xG izin verdi.
Lyon ise Sparta Praha eşleşmesindeki iki maçta toplam 3.50 xG üretip 1.92 xG verdi. İlk maçı 2-1 kaybettikten sonra rövanşı 3-0 kazanarak turu çevirdi.
Buradaki en önemli ayrım sonuçlardan çok istikrar.
Fenerbahçe dört maçın tamamında rakibinden daha yüksek xG üretti. Lyon ise ilk maçla ikinci maç arasında oyun yapısını ve hücum kalitesini ciddi biçimde değiştirdi.
Bu nedenle eşleşmenin ana sorularından biri şu olacak:
Lyon, rövanştaki yüksek tempolu 4-2-3-1 oyununu Fenerbahçe karşısında da sürdürebilecek mi; yoksa Fenerbahçe onu ilk Sparta maçındaki daha parçalı oyuna mı zorlayacak?
Lyon’un iki farklı yüzü: 3-4-3’ten 4-2-3-1’e
Lyon, Prag’daki ilk karşılaşmaya 3-4-3 ile çıktı. Openda merkezde, Tolisso ve Abner ileri hatta; Maitland-Niles ile Ouédraogo ise orta saha çizgisinin genişliğini sağlayan yapının parçalarıydı.
Kağıt üzerinde Lyon 1.41 xG üretti ve 12 şuta ulaştı. Ancak bu toplamın içeriği önemliydi:
1.18 xG duran toplardan, yalnızca 0.13 xG açık oyundan geldi. Geçişlerden gelen üretim de 0.10 xG’de kaldı.
Başka bir ifadeyle Lyon, toplam xG açısından kötü bir maç oynamamış görünse de yerleşik hücumdaki üretimi oldukça sınırlıydı.
Sparta buna karşılık Lyon ceza sahasının içine sekiz kez şut taşıdı ve bu şutlardan 1.26 xG çıkardı. Lyon 48% topa sahip olurken rakibi 52%’de kaldı; yani maç topa sahip olma açısından dengeli olsa da Lyon açık oyunda kontrol kurmakta zorlandı.
Rövanş ise farklıydı.
Lyon 4-2-3-1’e geçti. Morton–Tessmann ikilisi orta sahada, Tolisso 10 numaraya yakın bölgede, Fofana ve Nuamah kanatlarda, Openda ise santrforda konumlandı. Maitland-Niles ve Abner beklerden destek verdi.
Ve hücumun niteliği tamamen değişti.
Lyon 3-0 kazandığı maçta:
2.09 xG, 20 şut, 11 isabetli şut, 5 net pozisyon ve 13 kilit pas üretti. Şutların 12’si ceza sahası içinden geldi ve bunların xG değeri 1.86 oldu.
Daha da önemlisi, bu kez xG’nin 1.61’i açık oyundan geldi. Duran top üretimi 0.29’a düştü.
Bu, scout açısından çok daha önemli bir sinyal.
Lyon’un Fenerbahçe karşısında görmek isteyeceği oyun büyük ihtimalle ilk maçtaki 3-4-3 değil, ikinci karşılaşmadaki 4-2-3-1 üzerinden gelişen açık oyun üretimi olacaktır.
Ancak burada önemli bir veri notu var: Sparta Praha 34. dakikada kırmızı kart gördü. Lyon’un 3-0’lık galibiyetini ve özellikle ikinci yarıdaki yoğun baskısını değerlendirirken bu durum mutlaka hesaba katılmalı. Lyon 53-95 arasında 12 şut ve 1.38 xG üretirken uzun süre 10 kişilik rakibe karşı oynadı.
Dolayısıyla rövanş Lyon’un hücum tavanını gösteriyor; fakat bu seviyenin Fenerbahçe karşısında 11’e 11 doğrudan tekrarlanacağını varsaymak doğru olmaz.
Lyon’un merkezi: Morton–Tessmann ve Tolisso
Lyon’un ikinci maçındaki en önemli yapısal değişikliklerden biri orta sahaydı.
Tyler Morton rövanşı 8.43 puanla tamamladı; 4 şut, 0.24 xG ve 2 kilit pas üretti. Tolisso ise 3 şut, 0.36 xG ve 2 kilit pasla oynadı.
Morton yalnızca geriden oyun kuran bir oyuncu gibi davranmıyor. Sparta karşısında rakip ceza sahasına yaklaşarak şut hacmine katıldı ve golünü de attı.
Tolisso ise daha farklı bir problem.
İlk karşılaşmada Lyon’un toplam 1.41 xG’sinin 0.95’i tek başına Tolisso’ya aitti. İkinci maçta da üç şut ve 0.36 xG üretti.
Bu nedenle Fenerbahçe açısından yalnızca Openda’nın koşularını kontrol etmek yeterli olmayacak.
Tolisso’nun ikinci dalga ceza sahası girişleri, Guendouzi–Kanté merkezinin önündeki en önemli savunma görevlerinden biri olabilir.
Tolisso’yu sadece pasör olarak okumak Lyon analizindeki en büyük hatalardan biri olur. Elimizdeki iki maçta esas tehlikesi ceza sahasına yaklaşması ve şut pozisyonlarına girmesi.
Lyon’un hücumu santrfora bağımlı değil
Lyon’un ikinci maçındaki 20 şutun dağılımı da dikkat çekici.
Malick Fofana 5 şut ve 0.50 xG, Openda 3 şut ve 0.38 xG, Tolisso 3 şut ve 0.36 xG, Morton 4 şut ve 0.24 xG üretti. Maitland-Niles ise 0.41 xG’lik pozisyonunu gole çevirdi.
Bu dağılım Lyon’un hücumunun tek bir golcü üzerinden ilerlemediğini gösteriyor.
Fenerbahçe’nin savunma hattı Openda’yı kontrol etse bile arkadan gelen Tolisso ve Morton ile kanatlardaki Fofana–Nuamah ikilisi ikinci tehdit katmanını oluşturuyor.
Özellikle Fofana’nın beş şuta çıkması önemli. Lyon’un kanat oyuncusunu yalnızca çizgide bire bir kovalayan bir profil olarak değil, hücumları şutla tamamlayan ikinci bir forvet gibi kullanabildiğini gösteriyor.
Abner ve Maitland-Niles: Lyon’un gizli yaratıcıları
Lyon’un bek/kanat beki kullanımı da turda önem kazanabilir.
Abner ilk Sparta maçında 4, ikinci maçta yine 4 kilit pas üretti. Maitland-Niles ilk karşılaşmada 5 kilit pasla Lyon’un en üretken oyuncularından biri olurken rövanşta ceza sahasına girerek gol attı.
Bu iki veri Lyon’un genişliği yalnızca kanat oyuncularıyla üretmediğini anlatıyor.
Fenerbahçe kanatları Fofana ve Nuamah’ı savunmak için fazla içeri gömülürse Lyon bekleri oyuna girebilir. Fenerbahçe bekleri rakip kanatları erken karşılamaya çıkarsa bu kez arkalarındaki koridor açılabilir.
Bu nedenle özellikle Fenerbahçe'nin kanat oyuncularının savunma katkısı bu eşleşmede normalden daha değerli hale geliyor.
Lyon’un önemli özelliği: Maç ilerledikçe baskıyı büyütebilmesi
İki Lyon karşılaşmasında ortak bir davranış var.
Prag’daki ilk maçta Lyon’un 81-96 arasındaki baskı penceresi 5 şut ve 0.49 xG üretti. Rövanşta ise 53-95 arasında 12 şut ve 1.38 xG geldi.
İkinci maçta kırmızı kartın etkisi büyük olsa da eğilim yine de önemli:
Lyon maçın son bölümünde hücum hacmini artırabilen bir takım.
Bu, Fenerbahçe açısından özellikle 60. dakikadan sonraki orta saha yönetimini kritik hale getiriyor.
Fenerbahçe’nin en büyük avantajı: Oyun modeli değişmiyor
Lyon iki maç arasında sistem değiştirirken Fenerbahçe dört Avrupa maçının tamamında 4-2-3-1 kullandı.
Ancak bu aynı sistemin her maç aynı şekilde oynandığı anlamına gelmiyor.
Fenerbahçe Górnik Zabrze’yi İstanbul’da 1-0 yenerken %79 topa sahip oldu ve rakibini 1.60-0.09 xG ile domine etti.
Sturm Graz karşısındaki iç saha maçında da topa sahip olma %72, xG üstünlüğü 1.50-0.32, şut üstünlüğü 17-5 ve isabetli şut üstünlüğü 10-1 oldu.
Ancak deplasmanlarda farklı bir Fenerbahçe gördük.
Górnik deplasmanında topa sahip olma %52’ye, Sturm Graz deplasmanında ise %50’ye indi. Buna rağmen Fenerbahçe bu iki maçta sırasıyla 2.80 ve 1.95 xG üretti.
Bu belki de turun en önemli Fenerbahçe verisi.
Sarı-lacivertlilerin hücum üretmek için %70-80 topa sahip olması gerekmiyor.
Rakip oyuna daha fazla ortak olduğunda da Fenerbahçe yüksek kaliteli pozisyon bulabiliyor.
Talisca, Fenerbahçe hücumunun merkezi
Fenerbahçe’nin dört maçta attığı beş golün dördünü Talisca kaydetti.
Górnik’e karşı iki maçta da, Sturm Graz’a karşı iki maçta da gol attı.
Bu dört karşılaşmada Talisca’nın xG değerleri sırasıyla 0.35, 1.32, 0.95 ve 0.99 oldu.
Bu sadece “formda bir oyuncu” verisi değil.
Fenerbahçe’nin yüksek değerli pozisyonlarının önemli bölümü Talisca üzerinde toplanıyor.
Lyon açısından tur planının ilk maddelerinden biri bu nedenle Talisca’nın ceza sahasına hangi yollardan girdiğini kesmek olacaktır.
Fakat burada Lyon için problem şu: Talisca klasik bir ceza sahası santrforu gibi tek bir bölgede beklemiyor. Fenerbahçe onu hem bitirici hem de hücum bağlantısının son noktası olarak kullanabiliyor.
Fenerbahçe’nin gizli silahı: Duran toplar
Fenerbahçe’nin dört maçlık veri setinde duran top üretimi çok güçlü.
Górnik iç saha maçında 0.73, Górnik deplasmanında 1.25, Sturm Graz iç saha maçında 0.37 ve rövanşta 0.95 duran top xG’si üretti.
Toplamda 3.30 xG yalnızca duran toplardan geliyor.
Bu, Lyon eşleşmesinde özellikle önemli.
Çünkü iki takımın da duran top üretme kapasitesi var. Lyon ilk Sparta maçında 1.18 duran top xG’si üretti.
Dolayısıyla bu tur sadece açık oyun eşleşmesi olmayabilir.
Kornerler, ikinci toplar, ceza sahası çevresindeki fauller ve duran top sonrası devam hücumları turun doğrudan skor üreten alanlarından biri olabilir.
Fenerbahçe savunmasının ilginç özelliği: Şutu kabul ediyor, kaliteyi düşürüyor
Sturm Graz rövanşı bunun en net örneği.
Sturm maçı 19 şutla bitirdi. İlk bakışta bu Fenerbahçe için ciddi bir alarm gibi görünüyor.
Ancak bu 19 şutun yalnızca 2’si kaleyi buldu. Toplam xG 1.20, xGoT ise yalnızca 0.36 oldu. Üstelik 19 şutun 13’ü ceza sahası dışından geldi.
Fenerbahçe buna karşılık 11 şutta 1.95 xG ve 2.48 xGoT üretti.
Yani maçın temel farkı şut sayısı değil, şut kalitesiydi.
Bu Fenerbahçe için önemli bir savunma karakteri: Rakibi her zaman şutsuz bırakmıyor fakat rakibi kötü şutlara yönlendirebiliyor.
Škriniar–Aké ikilisinin Lyon karşısındaki temel sınavı da burada olacak.
Çünkü Lyon, ikinci Sparta maçında Fenerbahçe’nin Sturm’a izin verdiği türden uzak şutlarla yetinmedi; 20 şutun 12’sini ceza sahası içine taşıdı ve 1.86 kutu içi xG üretti.
Turun merkezi eşleşmesi: Kanté–Guendouzi vs Morton–Tessmann–Tolisso
Kağıt üzerinde iki takım da 4-2-3-1’e dönerse maçın geometrisi oldukça netleşiyor.
Fenerbahçe tarafında Kanté–Guendouzi ikilisi; Lyon’da Morton–Tessmann ikilisi.
Ancak asıl fark Tolisso.
Tolisso Fenerbahçe’nin iki merkez orta sahasının arkasına girebilirse Lyon hem pas bağlantısını hem de ceza sahası koşularını artırabilir.
Kanté veya Guendouzi Tolisso’yu takip etmek için fazla geriye çekilirse Morton’un öne çıkabileceği alan oluşur.
Fenerbahçe ise bunun tersini Talisca ile yapabilir. Talisca Lyon’un iki merkez orta sahasının arkasındaki bölgeyi kullanırsa Lyon stoperlerinden biri öne çıkmak zorunda kalabilir.
Bu nedenle turun merkezindeki taktik savaş aslında:
Tolisso’nun Fenerbahçe hatları arasında bulduğu alan ile Talisca’nın Lyon hatları arasında bulduğu alanın karşılaştırması olabilir.
Fenerbahçe Lyon’u nereden vurabilir?
En açık alanlardan biri Lyon’un bekleri hücuma çıktıktan sonra geride kalan koridorlar.
Abner ve Maitland-Niles’ın hücum katkısı Lyon için avantaj fakat top kaybında aynı alanlar Fenerbahçe’nin Kerem Aktürkoğlu ve Greenwood gibi oyuncularını açık sahaya çıkarabilir.
İkinci alan duran toplar.
Fenerbahçe’nin dört maçta oluşturduğu duran top xG hacmi, Lyon’un bu eşleşmede faul ve korner sayısını mümkün olduğunca aşağı çekmesini zorunlu kılıyor.
Üçüncü alan ise Lyon’un ilk baskısını geçtikten sonraki bölüm.
Lyon’un rövanşta topu 15 saniyede bir geri kazanması ve 1.15 dakikada bir şut üretmesi son derece güçlü rakamlar.
Fakat Fenerbahçe ilk baskıyı kırıp Lyon beklerinin arkasına geçebilirse bu agresiflik rakibin aleyhine dönebilir.
Lyon Fenerbahçe’yi nereden zorlayabilir?
Lyon açısından en mantıklı plan Fenerbahçe’yi Sturm Graz rövanşındaki gibi kendi ceza sahasına doğru geriletmek ancak Sturm’un yaptığı hatayı yapmamak: şutları sürekli dışarıdan kullanmamak.
Lyon’un Fofana, Tolisso, Morton ve Openda üzerinden ceza sahasına daha fazla oyuncu taşıma kapasitesi var.
İkinci önemli nokta kanat–bek ortaklıkları.
Fenerbahçe kanatları geriye yeterince yardım etmezse Lyon aynı tarafta ikiye birler oluşturabilir. Fenerbahçe bekleri agresif çıktığında ise Openda’nın stoperler arasındaki hareketleri devreye girebilir.
Üçüncü konu maçın son yarım saati.
Fenerbahçe Sturm deplasmanında özellikle ilk yarının son bölümünde ciddi şut hacmi verdi; Lyon ise iki Sparta maçında da geç bölümlerde baskısını artırdı. Bu nedenle skor dengede kaldığı sürece 60-75 dakikaları turun en kritik zaman aralığı olabilir.
Fenerbahçe açısından risk nerede?
Fenerbahçe’nin dört maçlık savunma rakamları güçlü fakat iki deplasmanda rakiplerinin şut sayıları 15 ve 19 oldu.
Bu şutların çoğunun düşük kaliteli olması olumlu.
Ancak Lyon’un Sparta rövanşındaki profilinden sonra Fenerbahçe’nin aynı miktarda şut vermesi tehlikeli olabilir.
Çünkü Lyon sadece şut hacmi yaratmıyor; Fofana, Openda, Tolisso ve Morton üzerinden aynı hücumda birden fazla ceza sahası tehdidi oluşturabiliyor.
Fenerbahçe’nin amacı Lyon’u “şut atamaz hale getirmekten” ziyade Sturm gibi dışarıdan şut atmaya mecbur bırakmak olmalı.
Lyon açısından risk nerede?
Lyon’un iki maçlık örneklemi büyük bir soru işareti taşıyor.
İlk maçta 1.41 xG üretmesine rağmen açık oyundan yalnızca 0.13 xG çıkarabildi.
İkinci maçta açık oyun üretimi 1.61 xG’ye yükseldi ancak karşılaşmanın 34. dakikasından itibaren rakip 10 kişiydi.
Bu nedenle Lyon'un 11'e 11, eşit fiziksel şartlarda, Fenerbahçe seviyesinde organize bir 4-2-3-1 karşısında aynı açık oyun üretimini yapıp yapamayacağını henüz bilmiyoruz.
Bu turun Lyon tarafındaki en büyük bilinmezlik bu.
Tur nasıl şekillenebilir?
Fenerbahçe’nin istediği maç, pozisyon sayısının tamamen kontrolden çıkmadığı; duran topların, ceza sahası kalitesinin ve Talisca’nın belirleyici olduğu bir karşılaşma.
Lyon’un istediği maç ise daha dinamik: Kanatların sürekli bire bir bulduğu, Tolisso ile Morton’un ikinci dalga koşular yaptığı ve Fenerbahçe savunmasının sık sık yön değiştirmek zorunda kaldığı bir oyun.
Dolayısıyla tempo yükseldikçe Lyon’un, pozisyon kalitesi ve duran top ön plana çıktıkça Fenerbahçe’nin avantajı artıyor.
Fenerbahçe’nin dört maçlık profilinde en dikkat çekici nokta, oyunun farklı türlerinde sonuç üretebilmesi. %79 topa sahip olduğu maçta da, %50 topa sahip olduğu maçta da rakibinden daha yüksek xG çıkardı.
Lyon’un avantajı ise hücum çeşitliliği. Openda’yı durdurmak Lyon’u durdurmak anlamına gelmiyor.
Scout öngörüsü: Turda hafif favori Fenerbahçe
Elimizdeki raporlara göre Fenerbahçe’yi çok küçük bir farkla turun favorisi olarak görüyorum.
Bunun temelinde dört faktör var:
Fenerbahçe’nin dört maç boyunca oyun yapısını koruması, 7.85 xG’ye karşı yalnızca 2.26 xGA vermesi, deplasmanda dahi yüksek kaliteli pozisyon üretebilmesi ve duran toplarda ciddi bir silaha sahip olması.
Lyon ise özellikle 4-2-3-1’e geçtikten sonra çok daha tehlikeli bir takım görüntüsü verdi. Fofana–Tolisso–Nuamah hattının Openda arkasında oluşturduğu hücum çeşitliliği Fenerbahçe’nin şimdiye kadar karşılaştığı yapılardan daha ciddi bir test oluşturabilir.
Ancak Lyon’un 3-0’lık en güçlü performansının yaklaşık bir saatini 10 kişilik rakibe karşı oynamış olması değerlendirmeyi dengeliyor.
Scout bazlı tur tahminim: Fenerbahçe %55–60, Lyon %40–45.
Bu oran bir simülasyon veya matematiksel olasılık modeli değil; elimizdeki altı maçın oyun profilleri üzerinden yapılan taktik değerlendirme.
En olası senaryo ise açık ara bir üstünlükten çok iki maç boyunca küçük detayların belirlediği bir tur.
Duran toplar, Talisca–Tolisso eşleşmesi, Lyon'un kanat hücumları ve özellikle ikinci yarıdaki 60-75 dakikalık bölüm turun kaderini belirlemeye en yakın dört alan olarak görünüyor.
Veri Notu
Bu analiz yalnızca StatsLook’ta bulunan Fenerbahçe’nin dört ve Lyon’un iki 2026/27 Şampiyonlar Ligi eleme maçı raporuna dayanıyor. Rakipler ve maç koşulları farklı olduğu için takım ortalamaları doğrudan kalite sıralaması olarak değil, oyun profili göstergesi olarak değerlendirildi. Lyon’un ikinci Sparta maçında rakibinin 34. dakikadan itibaren 10 kişi kalması da analizde özellikle dikkate alındı.


